Digitalno nasilje postalo je sve češće i sve prisutnije među našim najmlađima. Kao jedan od oblika vršnjačkog nasilja, nije vidljiv golim okom, ne ostavlja vidljive znakove povreda, modrice, ožiljke, znakove pomoću kojih roditelj, staratelj ili bilo koja druga osoba od poverenja kod deteta mogu primetiti da se dešava jedan vid vršnjačkog nasilja. Međutim, i pored toga, jako je zastupljeno, jako je opasno i može dovesti do posledica većih razmera čak i od ožiljaka, masnica ili bilo kakvog drugog fizičkog znaka i zato se mora, ako postoji bilo kakvo saznanje o tome da se digitalno nasilje dešava vama ili bilo kojoj drugoj osobi iz vašeg okruženja, obavezno prijaviti.
Na pitanje o tome kako prijaviti digitalno nasilje među decom, odgovor je dala Emina Beković iz Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu u okviru Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
U slučaju bilo kakvih zloupotreba, uznemiravanja ili nasilja putem interneta roditelji, deca ali i nastavnici mogu se obratiti Nacionalnom kontakt centru za bezbednost dece na internetu koji je osnovan od strane Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, na broj telefona 19833 koji je besplatan i anoniman.
U zavisnosti o kojem obliku nasilja je reč, slučaj se može prijaviti i školi kad su u pitanju učenici ili nastavnici, ali direktno i policiji.
Pre prijave ovim nadležnim službama, potrebno je da prikupite podatke koji ukazuju na maltretiranje. Prikupljanje podataka podrazumeva fotografisanje ili slikanje ekrana sa ovim materijalom (screenshot) i to je dokaz u postupku.
Nikada ne treba odgovarati i uzvraćati na uznemiravanje, pretnje, ucene…jer se taj sadržaj može iskoristiti protiv vas. Uvek blokirajte nasilnika i promenite vaša privatna podešavanja.
Tekst je preuzet sa nacionalne platforme za prevenciju nasilja u školama „Čuvam te„