Bez obzira da li se vi i vaš tinejdžer dobro slažete ili imate izazove u vaspitanju, važno je da pokažete da ih volite i podržavate i da ih na to podsećate. Donosimo nekoliko saveta kako da pomognete svom detetu da prebrodi teška vremena – dok se brinete i o sebi!
Ohrabrite svog tinejdžera da podeli svoja osećanja
- Pronađite način da razgovarate sa tinejdžerom. Pitajte ih kako im je prošao dan i šta su radili. To može biti i tako što ćete ih pozvati da vam se pridruže u nekom zadatku, kao što je kuvanje večere, tako da možete da iskoristite vreme da razgovarate o njihovom danu.
- Podsetite svoje tinejdžere da ste tu za njih, bez obzira na sve, i da želite da čujete kako se osećaju i šta misle.
- Važno je čujete i razumete emocije koje možda doživljavaju, čak i ako se osećate neprijatno u toj situaciji. Na primer, možete da odgovorite „Razumem“ ili „zvuči kao teška situacija“ ili „to ima smisla“ kada podele sa vama šta ih muči.
- Lako je primetiti stvari koje vaš tinejdžer radi, a koje vam se ne sviđaju. Pokušajte da ih primetite i pohvalite za nešto što dobro rade (čak i nešto veoma jednostavno!).
Odvojite vreme da podržite svog tinejdžera
- Radite zajedno na uspostavljanju novih rutina i postavljanju ostvarivih, dnevnih ciljeva.
- Adolescencija znači nezavisnost! Pokušajte da svom tinejdžeru date odgovarajuće vreme i prostor da bude sam i da preuzme više odgovornosti. Potreba za prostorom je normalan deo odrastanja.
- Pronađite nekoliko načina na koje možete podržati i ohrabriti svog tinejdžera da pravi pauze (od školskih obaveza, kućnih poslova ili drugih aktivnosti na kojima možda rade), da radi stvari u kojima uživa i provodi vreme sa svojim prijateljima. Ako je vaš tinejdžer frustriran, sarađujte sa njim kako biste smislili neka rešenja za probleme. Pokušajte da ne preuzmete kontrolu nad situacijom i kažete im šta da rade.
Radite na rešavanju konflikta između vas i vašeg tinejdžera
- Slušajte pažljivo stavove svojih tinejdžera i pokušajte da mirno rešite probleme između vas. Zapamtite: svako može biti pod stresom!
- Nikada ne raspravljajte o nekom pitanju dok ste ljuti. Udaljite se, udahnite i smirite se – kasnije možete razgovarati o tome.
- Izbegavajte „borbu za moć“. Koliko god to bilo teško u ovom trenutku, saosećajte se sa željom vašeg tinejdžera da uspostavi kontrolu u nekom trenutku.
- Budite iskreni i transparentni sa svojim tinejdžerom: možete im dati do znanja da i vi doživljavate dodatni stres i kako se osećate izgubljeno, nesigurno ili uplašeno. Modeliranje načina na koji se nosite sa teškim osećanjima može im pomoći da znaju da su njihova osećanja u redu.
- Kada dođe do sukoba, odvojite malo vremena da razmislite o tome kako vi i vaš tinejdžer možete da rešite sukob. O ovim razmišljanjima možete razgovarati sa svojim tinejdžerom, tako da vide kako vi procesuirate tu situaciju.
Odvojite vreme da se brinete o sebi
Roditelji imaju mnogo posla. I vama su potrebni briga i podrška. Vežbanje brige o sebi je takođe dobar način da modelirate brigu o sebi svom tinejdžeru.
- Ne čekajte predugo da tražite pomoć od drugih ako se osećate preopterećeno. Normalno je i u redu tako se osećati. Pronađite člana porodice ili nekoga sa kim možete razgovarati.
- Odvojite vreme za sopstvene odnose. Svaki dan izdvojite malo vremena da se čujete sa drugima koji čine da se osećate podržano i shvaćeno. Pokušajte da pronađete nekoliko ljudi sa kojima možete podeliti osećanja i iskustva.
- Odvojite vreme i radite stvari koje vam pomažu da se nosite sa stresom i upravljate njime. Bilo da vam je dan naporan ili spor, znamo da je odvajanje vremena za brigu o sebi od suštinskog značaja za vaše blagostanje.
- Isprobajte različite pozitivne strategije suočavanja da biste pronašli ono što vam odgovara, probajte da vežbate, razgovarate sa prijateljima, planirajte obaveze unapred, održavajte svoje rutine, mislite o pozitivnim stvarima na kojima ste zahvalni, radite stvari koje vas čine srećnim, vodite dnevnik…